ხელწერის ექსპერტებმა საერთაშორისო კომპანია „CTS“-ის მიერ ორგანიზებულ პროფესიულ ტესტირებაში მიიღეს მონაწილეობა
სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს კრიმინალისტიკური ექსპერტიზის დეპარტამენტის დოკუმენტების ტექნიკური და ხელწერის ექსპერტიზის სამმართველოს ხელწერის ექსპერტებმა საერთაშორისო კომპანია „CTS“-ის მიერ ორგანიზებულ პროფესიულ ტესტირებაში მიიღეს მონაწილეობა.  კვლევის საგანს წარმოადგენდა ტესტში ჩამოთვლილ პირთაგან ხელნაწერი ტექსტის (მუქარის შემცველი წერილი) ავტორის იდენტიფიცირება. ბიუროს ექსპერტების მიერ მომზადებული დასაბუთებული ექსპერტიზის დასკვნის შედეგად გამოვლენილი ავტორი სრულად დაემთხვა ორგანიზატორების მიერ მოწოდებულ სწორ პასუხს. დოკუმენტების ტექნიკური და ხელწერის ექსპერტიზის სამმართველოს ხელწერის ექსპერტები 2021 წლიდან სისტემატურად მონაწილეობენ კომპანია „CTS“-ის პროფესიულ ტესტირებებში და სტაბილურად ინარჩუნებენ წამყვან პოზიციებს.  აღნიშნული შედეგები კიდევ ერთხელ ადასტურებს ბიუროს ექსპერტთა მაღალ კვალიფიკაციას, პროფესიულ კომპეტენციას და გამოყენებული მეთოდებისა და ტექნოლოგიების საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობას.
ბიუროს უფროსმა "სასამართლო ექსპერტიზის ამერიკული აკადემიის (AAFS) 78-ე ყოველწლიურ სამეცნიერო კონფერენციაში" მიიღო მონაწილეობა
სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს უფროსმა გიორგი მურვანიძემ, ბიუროს წარმომადგენლებთან ერთად, ამერიკის შეერთებული შტატების, ლუიზიანას შტატის ქალაქ ნიუ ორლეანში გამართულ „სასამართლო ექსპერტიზის ამერიკული აკადემიის (AAFS) 78-ე ყოველწლიურ სამეცნიერო კონფერენციაში“ მიიღო მონაწილეობა.  ღონისძიება, რომელსაც მსოფლიოს 50-ზე მეტი ქვეყნის 4 000 დელეგატი დაესწრო, მოიცავდა 1 000-ზე მეტ სამეცნიერო მოხსენებას და პრეზენტაციას, მათ შორის პლენარულ სხდომებს, სადაც  განხილულ იქნა ექსპერტიზის ძირითადი მიმართულებები - კრიმინალისტიკა, ტოქსიკოლოგია, სასამართლო მედიცინა, ბიოლოგია და გენეტიკა, ციფრული ექსპერტიზა, ანთროპოლოგია, იურისპრუდენცია და სხვა დარგები.
უმაღლესი შეფასება ტესტირებაში
სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ქიმიური ექსპერტიზის დეპარტამენტის - ნივთიერებათა, მასალათა, ნაკეთობათა და მცენარეთა ექსპერტიზის სამმართველომ ფრანგული  ავტორიტეტული კომპანიის  „CompaLab“-ის“  მიერ ორგანიზებულ ყოველწლიურ საერთაშორისო ტესტირებაში მიიღო მონაწილეობა.  ექსპერტების მიერ, ტესტირების ფარგლებში უჟანგავი ფოლადის ელემენტური შემადგენლობა განისაზღვრა  🔹ინდუქტიურ პლაზმასთან შეწყვილებულ ოპტიკურ - ემისიური  სპექტრომეტრული  (“ICP-OES”)  ვალიდირებული მეთოდით; 🔹რენტგენო ფლუოროესცენტული ASTM E 1085 : 2009 სტანდარტული მეთოდით; 🔹ნახშირბადის და გოგირდის შემცველობა განისაზღვრა ინფრაწითელი აბსორბციული  გოსტი 27069-86 (2021) და გოსტი 27041-86 (2021) სტანდარტული  მეთოდებით. ბიუროს მიერ სამივე მეთოდი აკრედიტირებულია ISO/IEC 17025:2017/2018-ის შესაბამისად.
ბიუროს უფროსმა გიორგი მურვანიძემ სამუშაო შეხვედრა გამართა
სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს უფროსმა გიორგი მურვანიძემ, მოადგილეებთან ერთად დეპარტამენტის ხელმძღვანელებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა. შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა გასული წლის საქმიანობის შედეგები, შეფასდა განხორციელებული პროექტები და მიღწეული პროგრესი. შეხვედრის მონაწილეებმა იმსჯელეს ბიუროს განვითარების სამომავლო გეგმებზე, პრიორიტეტულ მიმართულებებსა და ორგანიზაციის ეფექტიანობის გაზრდის შესაძლებლობებზე. სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო აგრძელებს მუშაობას ინსტიტუციური განვითარების, მომსახურების ხარისხის მუდმივი გაუმჯობესებისა და თანამედროვე მოთხოვნებზე მორგებული სერვისების დანერგვის მიმართულებით.